Taiyo Yuden LK16081R5K-T
LK16081R5K-T picture photo
Mfg. Part Number
LK16081R5K-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 40MA 700 MOHM
Datasheet Download
LK16081R5K-T.pdf
Availability of LK16081R5K-T
QUANTITY
LK16081R5K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of LK16081R5K-T
Internal Part NumberEIS-LK16081R5K-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±10%
Current Rating40mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant55MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LK16081R5K-T
Related LinksLK1608, LK16081R5K-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LK16081R5K-T Details Description
Related parts for LK16081R5K-T
WIRE MARKER B/W .16-.39"250PC datasheet.pdf
TRANS NPN 500V 5A TO-220F datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 10PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V DUAL 15V datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZHQ PG21 datasheet.pdf
D-SUB FILTER 9POS IP67 datasheet.pdf