Taiyo Yuden LK16081R8K-T
LK16081R8K-T picture photo
Mfg. Part Number
LK16081R8K-T
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 40MA 950 MOHM
Datasheet Download
LK16081R8K-T.pdf
Availability of LK16081R8K-T
QUANTITY
LK16081R8K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of LK16081R8K-T
Internal Part NumberEIS-LK16081R8K-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Material - Core-
Inductance1.8µH
Tolerance±10%
Current Rating40mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)950 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LK16081R8K-T
Related LinksLK1608, LK16081R8K-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LK16081R8K-T Details Description
Related parts for LK16081R8K-T
RES 107K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.5A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf