Panasonic Electric Works LK1AF-24V
LK1AF-24V picture photo
Mfg. Part Number
LK1AF-24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
Datasheet Download
LK1AF-24V.pdf
Availability of LK1AF-24V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LK1AF-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of LK1AF-24V
Internal Part NumberEIS-LK1AF-24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesLK
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current22.1mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage277VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power530 mW
Coil Resistance1.09 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LK1AF-24V
Related LinksLK1A, LK1AF-24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
LK1AF-24V Details Description
Related parts for LK1AF-24V
CABLE SPEAKER 2COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
RELAY OPTO SPST-NO 120MA 400V datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 200MA SOT23 datasheet.pdf
IC REG CHARGE PUMP INV 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.15UF 630V 10% RADIAL datasheet.pdf