Matrix Orbital LK202-25-USB-WB-E
LK202-25-USB-WB-E picture photo
Mfg. Part Number
LK202-25-USB-WB-E
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Brief Description
LCD CHARACTER DISPLAY 20X2 USB
Datasheet Download
LK202-25-USB-WB-E.pdf
Availability of LK202-25-USB-WB-E
QUANTITY
LK202-25-USB-WB-E Order Process
Ship out your order
Specifications of LK202-25-USB-WB-E
Internal Part NumberEIS-LK202-25-USB-WB-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Series-
Number of Characters40
Display Format20 x 2
Character Format5 x 8 Dots
Display TypeLCD - Color
Display ModeTransmissive
Character Size5.55mm H x 3.20mm W
Outline L x W x H116.00mm x 37.00mm x 27.70mm
Viewing Area83.00mm L x 18.60mm W
BacklightLED - Blue
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Dot Size0.60mm W x 0.65mm H
InterfaceUSB
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Text ColorWhite
Background ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LK202-25-USB-WB-E
Related LinksLK202-25, LK202-25-USB-WB-E Datasheet, Matrix Orbital Distributor
LK202-25-USB-WB-E Details Description
Related parts for LK202-25-USB-WB-E
RES SMD 14.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 30.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TX 1 COIL 1 LAYER 6.3UH 13A datasheet.pdf
SLD 5.08/42/90G 3.2SN OR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf