Taiyo Yuden LK21251R0M-T
LK21251R0M-T picture photo
Mfg. Part Number
LK21251R0M-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 80MA 300 MOHM SMD
Datasheet Download
LK21251R0M-T.pdf
Availability of LK21251R0M-T
QUANTITY
LK21251R0M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of LK21251R0M-T
Internal Part NumberEIS-LK21251R0M-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating80mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant75MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LK21251R0M-T
Related LinksLK2125, LK21251R0M-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LK21251R0M-T Details Description
Related parts for LK21251R0M-T
CARDEDGE 86POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC TRANSCVR 8-9BIT INVERT 24DIP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 20"W datasheet.pdf
SNSW 10A .110 PLAN 79253327 datasheet.pdf
RES 15.6K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T412 datasheet.pdf
IC DISPLAY DVR 32CH 80V 44PLCC datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TV 30C MIXED SKT RECP datasheet.pdf
10000UF 16V 25X30MM 85C 5000H datasheet.pdf