Nichicon LKG1H472MESBBK
LKG1H472MESBBK picture photo
Mfg. Part Number
LKG1H472MESBBK
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
LKG1H472MESBBK.pdf
Availability of LKG1H472MESBBK
QUANTITY
LKG1H472MESBBK Order Process
Ship out your order
Specifications of LKG1H472MESBBK
Internal Part NumberEIS-LKG1H472MESBBK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKG
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current3.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKG1H472MESBBK
Related LinksLKG1H47, LKG1H472MESBBK Datasheet, Nichicon Distributor
LKG1H472MESBBK Details Description
Related parts for LKG1H472MESBBK
IC REGISTERED TXRX 8BIT 24TSSOP datasheet.pdf
LIGHT PIPE 3X5.5MM RA RECT SMD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0402 SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
LED COB WHT 7.5MM 2700K 80CRI datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf