Nichicon LKS1E682MESY
LKS1E682MESY picture photo
Mfg. Part Number
LKS1E682MESY
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
LKS1E682MESY.pdf
Availability of LKS1E682MESY
QUANTITY
LKS1E682MESY Order Process
Ship out your order
Specifications of LKS1E682MESY
Internal Part NumberEIS-LKS1E682MESY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKS
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1.95A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKS1E682MESY
Related LinksLKS1E6, LKS1E682MESY Datasheet, Nichicon Distributor
LKS1E682MESY Details Description
Related parts for LKS1E682MESY
IC BUFFER SCHMIT TRIG 5DSBGA datasheet.pdf
CABLE CAT.5E UNSHIELDED RED 5M datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH SPDT .01APIN PLUNGR 125V datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XRP6142 datasheet.pdf
RES 530K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 34MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SKT datasheet.pdf