Nichicon LKS1E682MESY
LKS1E682MESY picture photo
Mfg. Part Number
LKS1E682MESY
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
LKS1E682MESY.pdf
Availability of LKS1E682MESY
QUANTITY
LKS1E682MESY Order Process
Ship out your order
Specifications of LKS1E682MESY
Internal Part NumberEIS-LKS1E682MESY
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1.95A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKS1E682MESY
Related LinksLKS1E6, LKS1E682MESY Datasheet, Nichicon Distributor
LKS1E682MESY Details Description
Related parts for LKS1E682MESY
COPPER LUG 3/8" HOLE #2 AWG datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.4A 22 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 0.6A SYNC SOT23 datasheet.pdf
CONN HOUSING 6POS .100" DL CRIMP datasheet.pdf
PF VERT SIG HDR EE 12MM-5 ROW datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf