Nichicon LKS1H123MESC
LKS1H123MESC picture photo
Mfg. Part Number
LKS1H123MESC
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
LKS1H123MESC.pdf
Availability of LKS1H123MESC
QUANTITY
LKS1H123MESC Order Process
Ship out your order
Specifications of LKS1H123MESC
Internal Part NumberEIS-LKS1H123MESC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKS
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current4.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKS1H123MESC
Related LinksLKS1H1, LKS1H123MESC Datasheet, Nichicon Distributor
LKS1H123MESC Details Description
Related parts for LKS1H123MESC
IC MOTOR CONTROLLER PAR 8MSOP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
IC 16-BIT D/A CONVERTER 28-DIP datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR QUAD 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20-QFN datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 20POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN 2DIG 0.2" SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf