Nichicon LKS1J682MESA
LKS1J682MESA picture photo
Mfg. Part Number
LKS1J682MESA
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
LKS1J682MESA.pdf
Availability of LKS1J682MESA
QUANTITY
LKS1J682MESA Order Process
Ship out your order
Specifications of LKS1J682MESA
Internal Part NumberEIS-LKS1J682MESA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current3.65A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKS1J682MESA
Related LinksLKS1J6, LKS1J682MESA Datasheet, Nichicon Distributor
LKS1J682MESA Details Description
Related parts for LKS1J682MESA
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP LED LENS SQUARE T1 .062" RED datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 8K 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE MOD 700A 1000V STUD datasheet.pdf
TRANSISTOR CDFM6 datasheet.pdf
RES 75 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS SKT datasheet.pdf