Nichicon LKS1K222MESC
LKS1K222MESC picture photo
Mfg. Part Number
LKS1K222MESC
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
LKS1K222MESC.pdf
Availability of LKS1K222MESC
QUANTITY
LKS1K222MESC Order Process
Ship out your order
Specifications of LKS1K222MESC
Internal Part NumberEIS-LKS1K222MESC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current2.45A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKS1K222MESC
Related LinksLKS1K2, LKS1K222MESC Datasheet, Nichicon Distributor
LKS1K222MESC Details Description
Related parts for LKS1K222MESC
HDI PIN ASSY 4 ROW 636 POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 50ppm 12pF 100 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf