Nichicon LKS1V562MESA
LKS1V562MESA picture photo
Mfg. Part Number
LKS1V562MESA
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
LKS1V562MESA.pdf
Availability of LKS1V562MESA
QUANTITY
LKS1V562MESA Order Process
Ship out your order
Specifications of LKS1V562MESA
Internal Part NumberEIS-LKS1V562MESA
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current2.25A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKS1V562MESA
Related LinksLKS1V5, LKS1V562MESA Datasheet, Nichicon Distributor
LKS1V562MESA Details Description
Related parts for LKS1V562MESA
IDC CABLE - AKC16H/AE16M/AKC16H datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 10M M8 CONN datasheet.pdf
EVAL KIT MAX5825 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 320MA 4.15 OHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS 14.3181MHZ CMOS SMD datasheet.pdf