Nichicon LKX2D561MESA35
LKX2D561MESA35 picture photo
Mfg. Part Number
LKX2D561MESA35
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LKX2D561MESA35.pdf
Availability of LKX2D561MESA35
QUANTITY
LKX2D561MESA35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LKX2D561MESA35
Internal Part NumberEIS-LKX2D561MESA35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1.6A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKX2D561MESA35
Related LinksLKX2D56, LKX2D561MESA35 Datasheet, Nichicon Distributor
LKX2D561MESA35 Details Description
Related parts for LKX2D561MESA35
SENSOR OPTO SLOT 3MM DARL THRU datasheet.pdf
CONN SPRING 56POS SNGL .197 PCB datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20DHVQFN datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6UH 6A 10 MOHM TH datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
MICRO 37 M 18" YEL JACKPA174 datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf