Nichicon LKX2E271MESY30
LKX2E271MESY30 picture photo
Mfg. Part Number
LKX2E271MESY30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LKX2E271MESY30.pdf
Availability of LKX2E271MESY30
QUANTITY
LKX2E271MESY30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LKX2E271MESY30
Internal Part NumberEIS-LKX2E271MESY30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKX
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKX2E271MESY30
Related LinksLKX2E27, LKX2E271MESY30 Datasheet, Nichicon Distributor
LKX2E271MESY30 Details Description
Related parts for LKX2E271MESY30
IC SW DUAL VIDEO BIDIRECT 16-DIP datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC CLEAR 1"X 36YD datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
IC IF-PLL I2C-BUS DEMOD 24-SSOP datasheet.pdf
MODULE BOX ASSY SOLARLOK W/CABLE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 597K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 5A 48V datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 1.23A 100 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
DSUB 50 F CRIMP R FLOA G ZI datasheet.pdf