Nichicon LKX2G101MESY35
LKX2G101MESY35 picture photo
Mfg. Part Number
LKX2G101MESY35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LKX2G101MESY35.pdf
Availability of LKX2G101MESY35
QUANTITY
LKX2G101MESY35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LKX2G101MESY35
Internal Part NumberEIS-LKX2G101MESY35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKX
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current680mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKX2G101MESY35
Related LinksLKX2G10, LKX2G101MESY35 Datasheet, Nichicon Distributor
LKX2G101MESY35 Details Description
Related parts for LKX2G101MESY35
IGBT 600V 16A 75W D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 2.26 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1/4W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SATA SSD PWR PRTCT 64GB SLC datasheet.pdf
FUSE TRON DUAL-ELEMENT INDICATIN datasheet.pdf
FUSE 100A WIND CUBE datasheet.pdf