Nichicon LKX2G151MESY45
LKX2G151MESY45 picture photo
Mfg. Part Number
LKX2G151MESY45
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LKX2G151MESY45.pdf
Availability of LKX2G151MESY45
QUANTITY
LKX2G151MESY45 Order Process
Ship out your order
Specifications of LKX2G151MESY45
Internal Part NumberEIS-LKX2G151MESY45
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current850mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKX2G151MESY45
Related LinksLKX2G15, LKX2G151MESY45 Datasheet, Nichicon Distributor
LKX2G151MESY45 Details Description
Related parts for LKX2G151MESY45
IC OPAMP GP 2.8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.15V 0.12A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 16.7 OHM 5% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf