Nichicon LKX2G151MESZ30
LKX2G151MESZ30 picture photo
Mfg. Part Number
LKX2G151MESZ30
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LKX2G151MESZ30.pdf
Availability of LKX2G151MESZ30
QUANTITY
LKX2G151MESZ30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LKX2G151MESZ30
Internal Part NumberEIS-LKX2G151MESZ30
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKX2G151MESZ30
Related LinksLKX2G15, LKX2G151MESZ30 Datasheet, Nichicon Distributor
LKX2G151MESZ30 Details Description
Related parts for LKX2G151MESZ30
HOOK DOUBLE GRIP TEST CONN BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS DIP .050 datasheet.pdf
RES 1.13M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PUSHWHEEL PEN PUSH +/- datasheet.pdf
RACEWAY,ADH MNT,WHITE,6 FT LG datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 0.100 T/H datasheet.pdf