Nichicon LKX2W221MESB40
LKX2W221MESB40 picture photo
Mfg. Part Number
LKX2W221MESB40
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LKX2W221MESB40.pdf
Availability of LKX2W221MESB40
QUANTITY
LKX2W221MESB40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LKX2W221MESB40
Internal Part NumberEIS-LKX2W221MESB40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKX2W221MESB40
Related LinksLKX2W22, LKX2W221MESB40 Datasheet, Nichicon Distributor
LKX2W221MESB40 Details Description
Related parts for LKX2W221MESB40
SIDACTOR BI 320V 150A TO-92 datasheet.pdf
RELAY DUAL SSR 32VDC QC.250 datasheet.pdf
IC SUPERVISORY CIRCUIT SOT-23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A PMDU datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SV 7.62HP/02/180G 3.5SN BK BX datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 2POS 2.2MM datasheet.pdf