Nichicon LKX2W680MESY30
LKX2W680MESY30 picture photo
Mfg. Part Number
LKX2W680MESY30
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LKX2W680MESY30.pdf
Availability of LKX2W680MESY30
QUANTITY
LKX2W680MESY30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LKX2W680MESY30
Internal Part NumberEIS-LKX2W680MESY30
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current500mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKX2W680MESY30
Related LinksLKX2W68, LKX2W680MESY30 Datasheet, Nichicon Distributor
LKX2W680MESY30 Details Description
Related parts for LKX2W680MESY30
RES SMD 787K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
G5 ECAT SERVO DRIVE 1KW 400VAC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 70A DO5 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28V 18A 504W datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4P INLINE PIN RA CRMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN datasheet.pdf