Honeywell Sensing and Productivity Solutions LLE101000
LLE101000 picture photo
Mfg. Part Number
LLE101000
Manufacturer
Product Category
Float, Level Sensors
Brief Description
SENSOR LIQUID LEV TYPE1 -25-80C
Datasheet Download
LLE101000.pdf
Availability of LLE101000
QUANTITY
LLE101000 Order Process
Ship out your order
Specifications of LLE101000
Internal Part NumberEIS-LLE101000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Sensors, Transducers
FamilyFloat, Level Sensors
SeriesLLE
TypeLiquid
Output TypePush-Pull
Output ConfigurationHigh-Dry
Current15mA
Minimum Liquid Specific Gravity-
Switch Actuation Level-
Mounting TypePanel Mount, M12 Thread
Material - Housing & PrismPolysulfone (PES)
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Voltage Rating5 ~ 12 V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLE101000
Related LinksLLE1, LLE101000 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
LLE101000 Details Description
Related parts for LLE101000
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 8A 250VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES 5.56K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR DL BUCK PWM 56QFN datasheet.pdf
SAFETY MAT 600X600MM datasheet.pdf
MOD IR RCVR 56KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf