Nichicon LLG2C152MELZ50
LLG2C152MELZ50 picture photo
Mfg. Part Number
LLG2C152MELZ50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LLG2C152MELZ50.pdf
Availability of LLG2C152MELZ50
QUANTITY
LLG2C152MELZ50 Order Process
Ship out your order
Specifications of LLG2C152MELZ50
Internal Part NumberEIS-LLG2C152MELZ50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLG
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLG2C152MELZ50
Related LinksLLG2C15, LLG2C152MELZ50 Datasheet, Nichicon Distributor
LLG2C152MELZ50 Details Description
Related parts for LLG2C152MELZ50
RES 47 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .32-.63"250PC datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 90POS SMD datasheet.pdf
CONN RING UNINS 6-10AWG #5/16 datasheet.pdf
CONN CONTACT SCKT 20AWG GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
LIMIT SWITCH HEAVY DUTY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf