Nichicon LLG2C182MELC30
LLG2C182MELC30 picture photo
Mfg. Part Number
LLG2C182MELC30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LLG2C182MELC30.pdf
Availability of LLG2C182MELC30
QUANTITY
LLG2C182MELC30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LLG2C182MELC30
Internal Part NumberEIS-LLG2C182MELC30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLG
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLG2C182MELC30
Related LinksLLG2C18, LLG2C182MELC30 Datasheet, Nichicon Distributor
LLG2C182MELC30 Details Description
Related parts for LLG2C182MELC30
IC MPU/RESET CIRC 2.80V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 1.76K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC TCXO 622.08MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRIAC 600V 20A SOT93 datasheet.pdf
IC FLASH 256GBIT VBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC XO 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 50MA 48V datasheet.pdf