Nichicon LLG2C222MELB40
LLG2C222MELB40 picture photo
Mfg. Part Number
LLG2C222MELB40
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LLG2C222MELB40.pdf
Availability of LLG2C222MELB40
QUANTITY
LLG2C222MELB40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LLG2C222MELB40
Internal Part NumberEIS-LLG2C222MELB40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.45A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLG2C222MELB40
Related LinksLLG2C22, LLG2C222MELB40 Datasheet, Nichicon Distributor
LLG2C222MELB40 Details Description
Related parts for LLG2C222MELB40
IC ENCORE MCU FLASH 64K 80-QFP datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5VDC 20A 18-75VIN datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28-SSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 60A 80VDC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TANTALUM 10UF 35V 2917 datasheet.pdf