Nichicon LLG2C561MELZ25
LLG2C561MELZ25 picture photo
Mfg. Part Number
LLG2C561MELZ25
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LLG2C561MELZ25.pdf
Availability of LLG2C561MELZ25
QUANTITY
LLG2C561MELZ25 Order Process
Ship out your order
Specifications of LLG2C561MELZ25
Internal Part NumberEIS-LLG2C561MELZ25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.25A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLG2C561MELZ25
Related LinksLLG2C56, LLG2C561MELZ25 Datasheet, Nichicon Distributor
LLG2C561MELZ25 Details Description
Related parts for LLG2C561MELZ25
JUMPER-H9992TR/A3047L/X 8" datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IMPACT DC 4X16 OPEN SN/PB datasheet.pdf
RES 698 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf