Nichicon LLG2D102MELB30
LLG2D102MELB30 picture photo
Mfg. Part Number
LLG2D102MELB30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LLG2D102MELB30.pdf
Availability of LLG2D102MELB30
QUANTITY
LLG2D102MELB30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LLG2D102MELB30
Internal Part NumberEIS-LLG2D102MELB30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLG
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.76A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLG2D102MELB30
Related LinksLLG2D10, LLG2D102MELB30 Datasheet, Nichicon Distributor
LLG2D102MELB30 Details Description
Related parts for LLG2D102MELB30
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 532-FCBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN R/A PCB RCPT 8SKT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
INSERT EGG.2B.302. FOR 2LV datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A SMA datasheet.pdf
MT-LWA-.047-X-STK datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf