Nichicon LLG2D122MELA40
LLG2D122MELA40 picture photo
Mfg. Part Number
LLG2D122MELA40
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LLG2D122MELA40.pdf
Availability of LLG2D122MELA40
QUANTITY
LLG2D122MELA40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LLG2D122MELA40
Internal Part NumberEIS-LLG2D122MELA40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.81A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLG2D122MELA40
Related LinksLLG2D12, LLG2D122MELA40 Datasheet, Nichicon Distributor
LLG2D122MELA40 Details Description
Related parts for LLG2D122MELA40
RES SMD 226 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG CORD 4POS FEMALE MINI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUNCTION GENERTR 25MHZ W/GPIB datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
40+40 DIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
PCF 7.50/12/180 3.5SN OR BX datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 103VC DO-214AA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf