Nichicon LLG2D681MELZ35
LLG2D681MELZ35 picture photo
Mfg. Part Number
LLG2D681MELZ35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LLG2D681MELZ35.pdf
Availability of LLG2D681MELZ35
QUANTITY
LLG2D681MELZ35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LLG2D681MELZ35
Internal Part NumberEIS-LLG2D681MELZ35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLG
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.28A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLG2D681MELZ35
Related LinksLLG2D68, LLG2D681MELZ35 Datasheet, Nichicon Distributor
LLG2D681MELZ35 Details Description
Related parts for LLG2D681MELZ35
IC FLASH 4MBIT 70NS 44SO datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
FERRITE CHIP 120 OHM 300MA 0805 datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 580MA 680 MOHM datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZD25 M20 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT SKT datasheet.pdf