Nichicon LLG2E122MELC35
LLG2E122MELC35 picture photo
Mfg. Part Number
LLG2E122MELC35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LLG2E122MELC35.pdf
Availability of LLG2E122MELC35
QUANTITY
LLG2E122MELC35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LLG2E122MELC35
Internal Part NumberEIS-LLG2E122MELC35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLG
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.84A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLG2E122MELC35
Related LinksLLG2E12, LLG2E122MELC35 Datasheet, Nichicon Distributor
LLG2E122MELC35 Details Description
Related parts for LLG2E122MELC35
ADM40T/AE40M/ADM40T datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RACK STEEL 17.5X21X12.5 BLK datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
GDT 75V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 150MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 16pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 510 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf