Nichicon LLG2G471MELA50
LLG2G471MELA50 picture photo
Mfg. Part Number
LLG2G471MELA50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LLG2G471MELA50.pdf
Availability of LLG2G471MELA50
QUANTITY
LLG2G471MELA50 Order Process
Ship out your order
Specifications of LLG2G471MELA50
Internal Part NumberEIS-LLG2G471MELA50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLG
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.13A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLG2G471MELA50
Related LinksLLG2G47, LLG2G471MELA50 Datasheet, Nichicon Distributor
LLG2G471MELA50 Details Description
Related parts for LLG2G471MELA50
IC LATCH TRANSP 16BIT LV 48SSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 25W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 45A 8-SOP ADV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 9.2NS 208PQFP datasheet.pdf
ACCESSORY BACKSHELL CCT 3303 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 205MA 3.5 OHM datasheet.pdf
BOARD ORBIT BOOSTER datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
CONN PIN IDC 40POS LONG W/O EAR datasheet.pdf