Nichicon LLG2W151MELA25
LLG2W151MELA25 picture photo
Mfg. Part Number
LLG2W151MELA25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LLG2W151MELA25.pdf
Availability of LLG2W151MELA25
QUANTITY
LLG2W151MELA25 Order Process
Ship out your order
Specifications of LLG2W151MELA25
Internal Part NumberEIS-LLG2W151MELA25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLG
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.04A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLG2W151MELA25
Related LinksLLG2W15, LLG2W151MELA25 Datasheet, Nichicon Distributor
LLG2W151MELA25 Details Description
Related parts for LLG2W151MELA25
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CARD GUIDE PRESS 8.5X0.078" BLK datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A 8VSSOP datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
LABEL ROLL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf