Nichicon LLG2W331MELC30
LLG2W331MELC30 picture photo
Mfg. Part Number
LLG2W331MELC30
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LLG2W331MELC30.pdf
Availability of LLG2W331MELC30
QUANTITY
LLG2W331MELC30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LLG2W331MELC30
Internal Part NumberEIS-LLG2W331MELC30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.95A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)