Murata Electronics North America LLM315R70J225MA11L
LLM315R70J225MA11L picture photo
Mfg. Part Number
LLM315R70J225MA11L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X7R 1206
Datasheet Download
LLM315R70J225MA11L.pdf
Availability of LLM315R70J225MA11L
QUANTITY
LLM315R70J225MA11L Order Process
Ship out your order
Specifications of LLM315R70J225MA11L
Internal Part NumberEIS-LLM315R70J225MA11L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow ESL MLCCs
Featured ProductMurata Ultra Small and Low ESL Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLLM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Multi-Terminal)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLM315R70J225MA11L
Related LinksLLM315R70, LLM315R70J225MA11L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LLM315R70J225MA11L Details Description
Related parts for LLM315R70J225MA11L
IC MPU/WATCHDG 39-82MS SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
RES 1.50K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W NPN NO 2M datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A SOT223 datasheet.pdf