Nichicon LLS1C183MELA
LLS1C183MELA picture photo
Mfg. Part Number
LLS1C183MELA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
LLS1C183MELA.pdf
Availability of LLS1C183MELA
QUANTITY
LLS1C183MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS1C183MELA
Internal Part NumberEIS-LLS1C183MELA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLS
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.98A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS1C183MELA
Related LinksLLS1C1, LLS1C183MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LLS1C183MELA Details Description
Related parts for LLS1C183MELA
CONN HEADER 4POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.325" 3MM 2LD datasheet.pdf
HANDLAMP 27W BIA 120V 60HZ 50 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
IC MCU ARM9 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 10ppm 9pF 300 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf