Nichicon LLS1C183MELB
LLS1C183MELB picture photo
Mfg. Part Number
LLS1C183MELB
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
LLS1C183MELB.pdf
Availability of LLS1C183MELB
QUANTITY
LLS1C183MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS1C183MELB
Internal Part NumberEIS-LLS1C183MELB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.88A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS1C183MELB
Related LinksLLS1C1, LLS1C183MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LLS1C183MELB Details Description
Related parts for LLS1C183MELB
IC DIVIDER X2 5V/3.3V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
S03-02-R-100 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.74 OHM 1% 30W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 40MA 63 OHM SMD datasheet.pdf
SRD-I CLIP M datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf