Nichicon LLS1E153MELA
LLS1E153MELA picture photo
Mfg. Part Number
LLS1E153MELA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
LLS1E153MELA.pdf
Availability of LLS1E153MELA
QUANTITY
LLS1E153MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS1E153MELA
Internal Part NumberEIS-LLS1E153MELA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Featured ProductLLS Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLS
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS1E153MELA
Related LinksLLS1E1, LLS1E153MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LLS1E153MELA Details Description
Related parts for LLS1E153MELA
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/A3047W/H9992TR 5" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ 8SO datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 7.5A 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 60W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K FLASH 44LQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.1A 16V datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 287.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf