Nichicon LLS1J472MELZ
LLS1J472MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LLS1J472MELZ
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
LLS1J472MELZ.pdf
Availability of LLS1J472MELZ
QUANTITY
LLS1J472MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS1J472MELZ
Internal Part NumberEIS-LLS1J472MELZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Featured ProductLLS Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.69A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS1J472MELZ
Related LinksLLS1J4, LLS1J472MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LLS1J472MELZ Details Description
Related parts for LLS1J472MELZ
IDC CABLE - MKR10A/MC10G/MKR10A datasheet.pdf
VARISTOR 135V 600A 2-SMD J-LEAD datasheet.pdf
CONN HEADR LOPRO 17POS .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 1KV NP0 2220 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 4A 300VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG STEREO 2.5MM WHITE datasheet.pdf