Nichicon LLS1J682MELA
LLS1J682MELA picture photo
Mfg. Part Number
LLS1J682MELA
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
LLS1J682MELA.pdf
Availability of LLS1J682MELA
QUANTITY
LLS1J682MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS1J682MELA
Internal Part NumberEIS-LLS1J682MELA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Featured ProductLLS Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.52A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS1J682MELA
Related LinksLLS1J6, LLS1J682MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LLS1J682MELA Details Description
Related parts for LLS1J682MELA
RES SMD 3 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 13POS GOLD SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
DIGITAL IN/OUT MOD 4 INPUT 24VDC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 20POS datasheet.pdf
CAP CER 18PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 835MA 120 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 30POS HL LOW P datasheet.pdf