Nichicon LLS1K332MELZ
LLS1K332MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LLS1K332MELZ
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
LLS1K332MELZ.pdf
Availability of LLS1K332MELZ
QUANTITY
LLS1K332MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS1K332MELZ
Internal Part NumberEIS-LLS1K332MELZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Featured ProductLLS Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.23A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS1K332MELZ
Related LinksLLS1K3, LLS1K332MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LLS1K332MELZ Details Description
Related parts for LLS1K332MELZ
SWITCH DIP TAPE SEALED 10POS datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANSISTOR 4BGA datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 500MA 190 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 2.5V 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT666 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
GDT 230V 50KA DIN RAIL datasheet.pdf