Nichicon LLS1K822MELC
LLS1K822MELC picture photo
Mfg. Part Number
LLS1K822MELC
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
LLS1K822MELC.pdf
Availability of LLS1K822MELC
QUANTITY
LLS1K822MELC Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS1K822MELC
Internal Part NumberEIS-LLS1K822MELC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Featured ProductLLS Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.89A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS1K822MELC
Related LinksLLS1K8, LLS1K822MELC Datasheet, Nichicon Distributor
LLS1K822MELC Details Description
Related parts for LLS1K822MELC
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 18.7 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 170MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN ADAPTER 8P-8P F-M PNL MNT datasheet.pdf
SENSOR SHOCK 25 DEGREE SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
DOUBLE M8 LONG PW 5M PNP NO datasheet.pdf
OSC VCTCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf