Nichicon LLS1V103MELB
LLS1V103MELB picture photo
Mfg. Part Number
LLS1V103MELB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
LLS1V103MELB.pdf
Availability of LLS1V103MELB
QUANTITY
LLS1V103MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS1V103MELB
Internal Part NumberEIS-LLS1V103MELB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Featured ProductLLS Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLS
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.61A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS1V103MELB
Related LinksLLS1V1, LLS1V103MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LLS1V103MELB Details Description
Related parts for LLS1V103MELB
RES SMD 137K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CARRYING CASE datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.75W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 3.1A 50 MOHM TH datasheet.pdf