Nichicon LLS1V123MELB
LLS1V123MELB picture photo
Mfg. Part Number
LLS1V123MELB
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
LLS1V123MELB.pdf
Availability of LLS1V123MELB
QUANTITY
LLS1V123MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS1V123MELB
Internal Part NumberEIS-LLS1V123MELB
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.14A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS1V123MELB
Related LinksLLS1V1, LLS1V123MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LLS1V123MELB Details Description
Related parts for LLS1V123MELB
IC DRIVER LINE DUAL SGL END 8DIP datasheet.pdf
IC ECONOSCILL 3.3V SS 8-USOP datasheet.pdf
FUSE 2A 700V HS FERRULE datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf