Nichicon LLS2A272MELB
LLS2A272MELB picture photo
Mfg. Part Number
LLS2A272MELB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
LLS2A272MELB.pdf
Availability of LLS2A272MELB
QUANTITY
LLS2A272MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2A272MELB
Internal Part NumberEIS-LLS2A272MELB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLS
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.65A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2A272MELB
Related LinksLLS2A2, LLS2A272MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2A272MELB Details Description
Related parts for LLS2A272MELB
FIXED IND 120UH 110MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
KIT FIBERFISH 3/16" 3'RODS W/TIP datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8SOIJ datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC34S/AE34M/CCE34S datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 4A FLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 3W DO214AA datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.0082UF RADIAL datasheet.pdf