Nichicon LLS2A332MELA
LLS2A332MELA picture photo
Mfg. Part Number
LLS2A332MELA
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
LLS2A332MELA.pdf
Availability of LLS2A332MELA
QUANTITY
LLS2A332MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2A332MELA
Internal Part NumberEIS-LLS2A332MELA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Featured ProductLLS Series Aluminum Electrolytic Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.15A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2A332MELA
Related LinksLLS2A3, LLS2A332MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2A332MELA Details Description
Related parts for LLS2A332MELA
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16DIP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24TSSOP datasheet.pdf
CARDEDGE LOPRO 20POS DL .156 GRN datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 2A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D4N-4A2HR datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf