Nichicon LLS2A682MELC
LLS2A682MELC picture photo
Mfg. Part Number
LLS2A682MELC
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
LLS2A682MELC.pdf
Availability of LLS2A682MELC
QUANTITY
LLS2A682MELC Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2A682MELC
Internal Part NumberEIS-LLS2A682MELC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Featured ProductLLS Series Aluminum Electrolytic Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.01A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2A682MELC
Related LinksLLS2A6, LLS2A682MELC Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2A682MELC Details Description
Related parts for LLS2A682MELC
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS MALE CIRC datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V TO252 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A TO-263 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC197AE datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-5 3POS GOLD datasheet.pdf