Nichicon LLS2C182MELB
LLS2C182MELB picture photo
Mfg. Part Number
LLS2C182MELB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LLS2C182MELB.pdf
Availability of LLS2C182MELB
QUANTITY
LLS2C182MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2C182MELB
Internal Part NumberEIS-LLS2C182MELB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLS
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.31A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)