Nichicon LLS2C222MELC
LLS2C222MELC picture photo
Mfg. Part Number
LLS2C222MELC
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LLS2C222MELC.pdf
Availability of LLS2C222MELC
QUANTITY
LLS2C222MELC Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2C222MELC
Internal Part NumberEIS-LLS2C222MELC
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.96A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2C222MELC
Related LinksLLS2C2, LLS2C222MELC Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2C222MELC Details Description
Related parts for LLS2C222MELC
IC DAC 8CH 114DB 192KHZ 48LQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 16A DIRECTFET datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS M12 5V 12" datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 14.9A 6 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
IC SRAM 128K X 8 3.3V 32-SOJ datasheet.pdf