Nichicon LLS2D102MELA
LLS2D102MELA picture photo
Mfg. Part Number
LLS2D102MELA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LLS2D102MELA.pdf
Availability of LLS2D102MELA
QUANTITY
LLS2D102MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2D102MELA
Internal Part NumberEIS-LLS2D102MELA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Featured ProductLLS Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLS
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.28A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2D102MELA
Related LinksLLS2D1, LLS2D102MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2D102MELA Details Description
Related parts for LLS2D102MELA
IDC CABLE - CKR16S/AE16M/CKR16S datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 20-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 970UF 450V SCREW datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 5V OUT datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI 1MSPS 16DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf