Nichicon LLS2D102MELB
LLS2D102MELB picture photo
Mfg. Part Number
LLS2D102MELB
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LLS2D102MELB.pdf
Availability of LLS2D102MELB
QUANTITY
LLS2D102MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2D102MELB
Internal Part NumberEIS-LLS2D102MELB
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.15A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2D102MELB
Related LinksLLS2D1, LLS2D102MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2D102MELB Details Description
Related parts for LLS2D102MELB
CONN EDGECARD 122POS .100 WW datasheet.pdf
CONN RECEPT 55POS TYPE C R/A datasheet.pdf
CAP FEEDTHROUGH AC 16A Y2 datasheet.pdf