Nichicon LLS2D331MELZ
LLS2D331MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LLS2D331MELZ
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LLS2D331MELZ.pdf
Availability of LLS2D331MELZ
QUANTITY
LLS2D331MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2D331MELZ
Internal Part NumberEIS-LLS2D331MELZ
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.51A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2D331MELZ
Related LinksLLS2D3, LLS2D331MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2D331MELZ Details Description
Related parts for LLS2D331MELZ
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
FAN BLOWER 25X9.8MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC 4BIT BINARY UP/DN CNT 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 10POS datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RESISTOR KIT 0-1M 1/4W 6100PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf