Nichicon LLS2D391MELY
LLS2D391MELY picture photo
Mfg. Part Number
LLS2D391MELY
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LLS2D391MELY.pdf
Availability of LLS2D391MELY
QUANTITY
LLS2D391MELY Order Process
Ship out your order
Specifications of LLS2D391MELY
Internal Part NumberEIS-LLS2D391MELY
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.74A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LLS2D391MELY
Related LinksLLS2D3, LLS2D391MELY Datasheet, Nichicon Distributor
LLS2D391MELY Details Description
Related parts for LLS2D391MELY
TRANS PNP 60V 0.5A SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
VARISTOR 558V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
DAC 8BIT MICROPWR I2C 6-LLP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A TSOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 6.8K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 12POS PCB datasheet.pdf
SEMIAUTO TERM FOR VHDCI datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf